Ο Λευκάτας ψηλά και ο βιαστικός διαιτητής

Α.Ο. ΑΓ ΠΕΤΡΟΥ – ΛΕΥΚΑΤΑΣ = 1-5

Γράφει ο Γιώργος Δευτεραίος

Η ποιότητα έκανε την διαφορά για τον Λευκάτα σ’ ένα ματς που είχε κριθεί με την συμπλήρωση της πρώτης μισής ώρας αγώνα. Οι γηπεδούχοι που έχουν μείνει αρκετά πίσω στον βαθμολογικό πίνακα δεν κατάφεραν να εμφανιστούν ανταγωνιστικοί, ενώ οι φιλοξενούμενοι με παίκτες που προωθήθηκαν από την Κ16 του Παλλευκάδιου έδειξαν την ανωτερότητά τους και εξακολουθούν να ελπίζουν σε ένα πολύ καλό -γι’ αυτούς- πλασάρισμα στην τελική κατάταξη. Ο Βάκα στο 23′ πέτυχε το 0-1 με κοντινό σουτ, ενώ στο 25′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κοντογιώργη από περίπου 30 μέτρα σημειώθηκε το 0-2.

Στο 30′ από κάθετη πάσα του Παναγιώτου στον κενό χώρο ο Βάκα “έγραψε” το 0-3, ενώ στο 41′ ο Παπαδόπουλος σκόραρε για το 0-4. Το 0-5 για τον Λευκάτα διαμόρφωσε ο αρχηγός του Βάκα που πέτυχε χατ τρικ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με κοντινό σουτ του Γ. Σκλαβενίτη στο 70′ (1-5).

*** Ο διαιτητής του ματς Παππάς σφύριξε την λήξη του αγώνα στο 75′!!! Ο νικητής ήταν ήδη γνωστός, ωστόσο για την απόφασή του δεν υπάρχει καμία δικαιολογία. Ακόμη και το ότι υπήρξε ενημέρωση των δύο ομάδων για την… βιασύνη του να αποχωρήσει από το γήπεδο. Κατά τα άλλα η ανάπαυλα μεταξύ των δύο ημιχρόνων κράτησε μόλις επτά λεπτά, με τον κανονισμό να προβλέπει ως γνωστόν τα 15 λεπτά.

Α.Ο. ΑΓ. ΠΕΤΡΟΥ (Π. Γιαννής): Αν. Κατηφόρης, Ζώτος, Μπελουλάι, Λογοθέτης, Μπιλάνι, Γεράσιμος Κατηφόρης, Χ. Δρακονταειδής (54′ Γ. Σκλαβενίτης), Γιώργος Κατηφόρης, Δ. Σκλαβενίτης, Τοτού (33′ λ.τ. Κολυβάς), Σολδάτος.

ΛΕΥΚΑΤΑΣ (Β. Μεσσήνης): Λαυράνος, Φίλιππας (46′ Θεοχάρης), Παππάς, Φέτσης (57′ Κρητικός), Κοντογιώργης, Παναγιώτου, Βάκα, Θεριανός, Τσίπης (65′ Τρυφωνόπουλος), Βακουφτσής, Παπαδόπουλος (46′ Παρασκευάς).