ΤΗΛΥΚΡΑΤΗΣ: Γκέλα ολκής

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΣΙΑΤΙΣΤΑΣ – ΤΗΛΥΚΡΑΤΗΣ = 1-0

Γράφει ο Γιώργος Δευτεραίος

Ο νωθρός για ένα ημίχρονο Τηλυκράτης ηττήθηκε με 1-0 από τον Μακεδονικό Σιάτιστας πραγματοποιώντας… πισωγύρισμα στην προσπάθεια που κάνει να αναρριχηθεί στον βαθμολογικό πίνακα. Η ομάδα της Λευκάδας δεν κατάφερε να απαντήσει στο γκολ των γηπεδούχων, επιτρέποντας έτσι στον Μακεδονικό να διατηρήσει ζωντανές τις λιγοστές ελπίδες που έχει για να παραμείνει στην κατηγορία. Ο Τηλυκράτης είχε τις ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, με πιο σημαντική την κεφαλιά του Ιασωνίδη στο δοκάρι, ωστόσο το γκολ που θα επέτρεπε να σωθεί ο βαθμός της ισοπαλίας δεν μπήκε ποτέ.

Ο Τηλυκράτης που παρατάχτηκε με δεξί μπακ τον Χριστογιάννη και αριστερό τον Πριόνα εξαιτίας της τιμωρίας των Σπ. Καταγή και Βασίλα, σε όλο το πρώτο ημίχρονο είχε κόντρα τον αέρα γεγονός που έκανε ακόμη πιο δύσκολο το έργο των παικτών του Ηλία Μαγκάκη. Τα πράγματα έγιναν χειρότερα στο 28′, όταν σε σέντρα του Χ. Μπάτση, ο Συνοδινός πραγματοποίησε λάθος έξοδο και η μπάλα έφτασε στο κεφάλι του Τσικόπουλου που σε κενή εστία την προώθησε στα δίχτυα για το 1-0. Οι γηπεδούχοι είχαν ακόμη ένα καλοχτυπημένο απευθείας φάουλ με την μπάλα να καταλήγει άουτ (στο 12′), δύο μακρινά σουτ που δεν βρήκαν στόχο, απέναντι στον Τηλυκράτη που είχε μόνο ένα καλό σουτ από πλάγια θέση.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Τηλυκράτη να έχει τρεις αλλαγές σε σχέση με τα πρώτα 45 λεπτά. Το πρόσωπο των φιλοξενούμενων άλλαξε προς το καλύτερο, οι ευκαιρίες ήρθαν, ωστόσο η μπάλα δεν βρήκε στόχο. Στο 51′ ο Ιασωνίδης είδε την μπάλα να έρχεται από αέρος μπροστά του και προσπάθησε με το κεφάλι, λίγο πριν την γραμμή του τέρματος, να σκοράρει. Οι γηπεδούχοι όμως στάθηκαν τυχεροί, αφού ο Μαλούτας με σουτ την έδιωξε πριν αυτή περάσει την γραμμή. Ακολούθησαν δύο πολύ καλές φάσεις με τον Περιστέρη (70′ και 73′) και η σημαντικότερη με τον Ιασωνίδη που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι των γηπεδούχων.

Δεν κάναμε γκολ και μοιραία χάσαμε” υπογράμμισε μετά το ματς ο Ηλίας Μαγκάκης και σημείωσε ότι “πρέπει να ξεκινήσουμε ξανά από την αρχή, ενώ μας περιμένει το δύσκολο ματς με την Παραμυθιά”.

ΣΙΑΤΙΣΤΑ: (Π. Τσούκλης): Παναγιωτίδης, Τσιαρσιώτης, Χ. Μπάτσης, Μούστα, Μαλούτας, Κοτζατισόγλου, Χ. Τσιούκρας, Τσακνάκης, Δονούλης, Τζερεμές, Τσικόπουλος. (Έπαιξαν και οι Μπούρτζος, Β. Μπάτσης και Ζαγκουντίνος).

ΤΗΛΥΚΡΑΤΗΣ: (Η. Μαγκάκης): Συνοδινός (46′ Κουσιάδης), Πριόνας, Δημητρίου, Ιασωνίδης, Μπουρδούβαλης (46′ Κολοβός), Φράγκος, Χριστογιάννης (79′ Γεωργάκης), Τσελάι, Μιχάλης (46′ Περιστέρης), Γεωργούσης, Γ. Καταγής.